Elektronik Merakım


Bu bölüm daha çok bir nostalji gibi olacak.

Çocukluğumdan beri elektroniğe karşı bir merakım olmuştur. Bu merak, ilerde gelirimin bir kısmını elektroniğe dökmekle devam etti.

Elektronik ve müziğe olan merakım evimizde bulunan, bir akrabamızın Almanya dan getirdiği SANYO makaralı teyp ile başladı.(tabi daha küçükken bozduğum tost makinası vs saymazsanız) Buna harici mikrofonu ile tv den müzik kaydı yapmaya çalışırdım. Aynı sıralarda evimizde dedemden kalma GRUNDIG markalı radyomuz vardı, onuda oldukça fazla dinlerdim. Arkasını açar bakardım ne var ne yok diye, delikli 1 krş u ilk orada gördüm. Dedem bir civataya pul olarak kullanmıştı.

Lise ye giderken Shaub Lorenz marka radyolu kaset çalarım oldu. 5 bant grafik ekolayzırı vardı ve benim için harika bir aletti. En çok bana İngilizcemi geliştirmemde yardımcı oldu. Kısa dalgadan(sw) BBC ve Voice of America (VOA) dinlemeye çalışırdım. Yine birçok ülkeye ait Türkçe radyo yayınlarını dinlerdim. O günlerde günde 2-4 saat yayın yaparlardı.

Üniversiteye giderken Philips markası ile tanıştım. Babama bir VHS video kaydedici aldırdım. Okurken bile eve telefon eder baba şu programı, filmi vs. kaydet derdim. Tatilde eve gelince seyrederdim. Üniversiteye giderken bir walkman alamamıştım. O zamanlar tüm elektronik eşyalar neredeyse Hong Kong malı idi ve çok pahalıydı.

Üniversiteyi bitirip para kazanmaya başlayınca artık istediğim cihazları alabilcektim. Evimde Pioneer, Philips, Siemens ve Vestel e ait elektronik ve beyaz eşyalarım var. Kendimce, her firmayı imalatında uzman olduğu ürünleri ile evime aldığıma inanıyorum. Elbette çok üstün daha iyi markalarda olabilir veya benim favori markalarımın çok üst modelleride olabilir ama sonuçta bütçemin elverdiği, ihtiyaçlarıma cevap veren f/p ı çok iyi ürünler almaya çalıştım, çalışırım.

Artık konuyu Pioneer a getireyim;

İlk Pioneer ım PD-Z84M 6 lı CD çalar, Japon malı(1991). Gittim bir AC/DC cd aldım, bayağı bir para idi maaşımla kıyaslayınca. CD yi dinlemeye çalıştım baktım ses çıkmıyor meğer bir amfi gerekiyormuş.(ne kadar komik durum, cahilmişim) Para yok, cd çaları kaset-çalarıma bağladım aux-in den. 1 sene sonra Pioneer A-229 stereo amfi(Japon malı) aldım, ondan 3 sene sonrada CT-W620R çift kaset çalar(Japon malı) aldım. Gönlümden hep bir ekolayzır birde radyo deck ini almakta geçti, ama hiç gerçekleştiremedim. Bu cihazlarım hala çalışır vaziyette 15 yılı aşkın süredir görevlerini başarı ile yerine getiriyorlar :D

Son 5-7 yıldır ise kafayı yeni bir amfiye takmıştım. Vsx-414 leri dahi bilirim. O zamanlar bu cihazlar şimdikiler kadar işlevsel değildi. Amacım yeni bir amfi almak ve diğer cihazlarımı uzaktan kumanda ile kullanmaktı. Baktım ki 4xx ve 5xx serileri uzaktan kumanda işlevi yapamıyor başka Pioneer cihazlara anladım ki 7xx serisi bana uygun. Gelgelelim ki bu cihazların yurtdışında (USA) 500 TL civarında olması ama Türkiye de 1500 TL olması, üstüne birde maddiyat girince almamı mümkün kılmadı. Gelinen aşamada Pioneer 4 ve 7 serisini bitirdi artık yola 5, 8, 9 ve 1000 serisi ile devam ediyor. Bunlar giriş seviyesi ev sinema amfileri daha üst modelleride mevcut, bunları blog un ilerleyen başlıklarına eklemeyi düşünüyorum, tanıtım için.

Sona geldiğimizde artık gelişen teknoloji, sinema filmlerinin cazibesi, ses sistemleri ve filmlerdeki efektler beni böyle bir ürün almaya teşvik etti. Bir VSX-919AH-K sahibi olabildim.

Bu cihazlar zevk ürünleridir, zevkiniz için vereceğiniz para ve zaman kıymetli ise almayın. Ama hayyattan zevk almanın başka bir boyutudur bu cihazlar. Kimi kitap okur kimi dünyayı gezer kimi evinde çocukları ile sobanın üstünde mısır patlatır.

mdx