Ev Sineması hakkında

Ev sinema sistemleri genelde 5.1 ev sinema sistemleri diye adlandırılır. İlk önce mono video-kaydediciler çıktı, dükkanlardan film kiraladık sonra stereo kayıt yapabilen video-kayıtediciler çıktı( ama zaten ülkemizde digiturk gelene kadar stereo yayın yapan bir tv kanalı olmadı, digiturk le cnbce stereo diziler sundu.) Peşinden kompakt disk teknolojisi keşfedildi ve vcd stereo filmler çıktı, crt tv lere oldukça uygundu. Dvd ile daha kaliteli görüntüye sahip filmler çıktı ki asıl devrimi 5.1 surround ses ile yaptı dvd teknolojisi. Dolby Digital (DD sinema filmlerini orjinal seslendirmesini yıllardan beri yapan ses teknolojisi) ve DTS bu sistemde öncülük yaptı. Bu süreçte DVD li ev sinema sistemleri çok sattı. Lcd tv ve full hd görüntü ile HD ses geliştirildi. Hd ses 7.1 surround moduna sahiptir. Bu sesi ise bize blueray filmler sunar. Tek katmanlı blueray 25gb, çift katmanlılar 50gb veri depolayabilir. Bu medya, fullhd(1080x1920 piksel) görüntü kalitesinde film, yine sıkıştırılmadan cd kalitesinde 8 kanal ses depolanmasına izin verdi. Şimdilerde ise 3D film için kullanılıyorlar. En son piyasaya 7.2(çift subwoofeer lı) ve 9.1/9.2(gerçek sinema deneyimi) surround formatlı sistemler çıkmaya başladı. Ama bildiğim kadarı ile bu bir tür avr yarışı, çift sub lı ses sistemi bd filmlerde henüz yok. Avr üreticileri pazar yarışı için yapıyor bu tasarımı.

Bazıları neden avr lere amfi değilde alıcı dendiğini soruyor. AVR nin açılımı audio-video receiver dır, yani ses-video alıcısı. Alıcı denmesinin 2 sebebi var 1- içinde radyo barındırıyor olması 2- yine dışardan(mesela bir dvd player dan) gelen bir sinyali içerde çözerek 5.1 ses çıkışına çevirebilmesi. Yani bünyesinde ses işlemcisi barındırıyor ve gelen sinyali işledikten sonra dışarıya aktarıyor. Stereo amfiler ise sadece kaynaktan gelen 2 kanal sesi güçlendirerek dışarı verir. Sistem analog çalışır.(belki bilmediğim yeni yeni uygulamalar vardır)

Ev sinema sistemleri en çok iki şekilde pazarlanıyor 1- hazır bdp li yada dvd li 5.1 veya yeni yeni 7.1 paket sistemler 2- ayrı ayrı alabileceğiniz yada komple tek markaya ait yine 5.1 veya 7.1 avr ve hoparlör setleri.

Hazır sistemler için söylenebilecek en doğru şey, ekonomik olması, daha çok hoparlör kapasitelerinden dolayı çoğunlukla film seyretmeye elverişli olması ve bağlanabilirlik kapasitelerinin sınırlı olmasıdır. Hepsinde zaten bir dvd yada bd sürücü ve radyo vardır. Arkasında ise 1 adet optik ve 1 adet coaxial giriş vardır. Böylece harici iki adet 5.1 çıkışı verebilen cihaz bağlanabilir.(örneğin bir hdd li media player ve bir uydu alıcısı, yada belki bir pc)

AVR li sistemlerde ise; önce bir adet avr alırsınız, sonra bunun ses çıkışlarına uygun hoparlör seti, tek tek yada komple bir markaya ait. Avr ler tam anlamıyla multi fonksiyonel cihazlardır. Üzerinde radyo dan başka bir kaynak yoktur. Dinleyeceğiniz ve seyredeceğiniz kaynakları temin eder avr ye bağlar sonra müzik dinlemenin ve bir filmi sinema keyfi ile seyretmenin zevkine varırsınız. Günümüzde bir çoğunun arkasında 2-3 optik, 1-2 coax, 3-5 hdmi, 3-5 analog video girişleri ve bunlara ait 1-2 çıkışı vardır. Aynı zamanda elinizdeki cd player, kaset çalar ve pikap gibi ekipmanlarınızı bu sisteme bağlayabilirsiniz. Stereo amfilerde sadece tiz-bas ayarları varken avr lerde 5-7-9 bant ekolayzır ayarları, seyredeceğiniz filme göre hazır efektler, yine dinleyeceğiniz müzik için hazır eq ayarları vardır. Bu ekolayzır ayarlarını elle de zevkinize göre yapabilirsiniz. Detay için VSX-919 un özelliklerine bakınız. Aşağı yukarı tüm avr ler aynı veya benzer özelliklere sahiptir. Stereo amfilerde olduğu gibi avr lerde de "Speaker A ve B" gibi bir uygulama vardır. ilk 5 çıkış A olup 5.1 hop seti bağlarsınız, surround back olan son iki çıkışı B yaparsanız aynı odada yada başka odaya hoparlör kurarak sadece stereo ses almak için kullanabilirsiniz. Biz buna "Multi Zone-çoklu bölge" diyoruz. Bazı amfilerde mesela (vsx-919 da) multi-channel-in özelliği vardır. Bu da analog ses girişidir ki, avr niz deki tüm ses kodekleri ölse bile analog çıkışı olan yeni nesil bir cihazı avr nize bağlamanıza imkan verir. 1080p upscale yapıp daha düşük çözünürlükteki görüntüleri Lcd tv lerde daha iyi gösterilmesine imkan veren avr ler vardır(ör: vsx-1019). Arkasında ethenet girişi olan internete bağlanabilen, netten radyo çalabilen avr lerde mevcuttur.

Geniş anlamda bir avr nin teknik özelliklerini ve neler yapabildiğini anlamak için belkide üç-dört markaya ait giriş seviyesinden tutun hi-end seviyeli yine 3-4 çeşit avr nin kullanma kılavuzunu okumak gerekir. 1000 tl den tutun 10,000 tl ye satılan avr ler mevcut(hatta daha da pahalıları). Bütçenize uygun, isteklerinize cevap veren bir avr almak yeterli olacaktır. Kullanmayacağınız özelliklere para vermek gereksizdir, çünkü 3-5 sene sonra o kullanmadığınız özellikler bile eskiyecektir.İlerde kullanırım mantığı yanlıştır.


1 yorum:

  1. Çalışmalarınızda başarılar dileriz . Dizüstü servisleri olarak sizi yakından takip ediyoruz .

    YanıtlaSil