VSX-919 için Ayarlar

a.MCACC ayarı
b.STEREO performansı ve ayarı
c.8/6 ohm ayarı
d.ayarları sıfırlama(reset)
e.bass-tiz ayarı
f.input setup
g.tiz çok fazla ise(x-curve nedir?)
h.hopların yerleştirilmesi
i.surround ses modları
j.kumandada radyo tuşları(istasyon arama ve kaydetme)

k.VSX-919 home menü haritası ve basit açıklaması
l.universal kumanda özellikleri (kumandaya başka cihazlar atama)
m. AUDIO PARAMETER - kullanma kıl. sf.63 (chapter 8)

not:
bu sayfadaki kısaltmalar
kumandadaki
aşağı-yukarı için: a-y
sol-sağ için: s-s
kullanma kılavuzu sayfa: kl klv sf
**kullanacağınız cihazın tuşuna bastıktan sonra avr nin özelliklerini kullanacaksanız her seferinde en alttaki "receiver" tuşuna basmalısınız.

a.MCACC ayarı

Eskiden üst modellerinde olan mcacc ayarları artık 7.1 hd ses çözen tüm receiverlarında mevcut. Şu anda Pioneer da 7.1 ses çözmeyen ve mcacc ayarları otomatik yapılamıyan tek model kaldı o da VSX-519. Standart DD ve DTS 5.1 ses işleyebiliyor.

Mcacc, pioneer ın, ses sisteminizideki tüm ayarlarını otomatik yapmaya yarayan bir uygulaması.(bu başka markalarda başka adlarla mevcut) 919 a mikrofonu bağlayıp film seyredeceğiniz yere yerleştiriyorsunuz, kumanda dan bir iki tuşa basarak uygulama başlıyor. Mcacc önce hoplarınızın büyük mü küçük mü olduğunu tespit ediyor, sonra her bir hoparlörünüzün dinleme noktasına(dn) olan uzaklığını 2-5 cm hata ile ölçebiliyor. Bu mesafeye göre herbir hop un ses düzeyini azaltıp yükseltiyor. Çeşitli tiz ve bas sesler çıkararak yine her bir hop un eq ayarlarını yapıyor. Daha sonra siz bu ayarları elle değiştirebilir yada tüm ayarları kendiniz elle yapabilirsiniz. Ama ilk ayarı sisteme yaptırıp sonra küçük değişiklikler yapmak daha mantıklı gibi.

Yapılan ilk ayar M1 e kopyalanıyor. Siz bu ayarları menu den M2, M3....M6 ya kopyalayabilirsiniz. M1 i sinema ayarı olarak saklamak isterseniz, M2....M6 daki ayarları müzik zevkinize göre değiştirebilirsiniz. Daha sonra film seyrederken M1 i,müzik dinlerken mesela rock için M2 yi, pop için M3 ayarlamışsanız onları aktif hale getiriyorsunuz, kumanda dan 2 tuşa basarak. Bunların dışında çok sayıda hazır eq ayarları mevcut, pop-rock-klasik vs...yine filmler için action-drama-bilimkurgu vs...çeşit ve detaylar için kullanma kılavuzunu indirip okuyunuz.

Ön hop larınız kule(large) tip bile olsa sinema ayarları yaparken mcacc bu hop lardaki 63hz ve 125hz bass ları -4 > -6 db düzeylerine indiriyor. Bundan da anlaşılıyorki, sinema hop sistemi diye satılan paket setlerin sürücüleri o yüzden çok küçük. Genelde her bir sürücü 10 cm den küçük, örneğin Wharfedale Acqromatic, Pioneer s-v710 vb..Zaten hazır dvd veya blueray li ev sinema paketlerine bakarsak hepsi ince şık hop seti kullanıyor. Ben sırf film seyredeceğim müzik performansı benim için çok önemli değil evde zaten stereo amfim ve hoparlörlerim var diyorsanız büyük hop setleri avr ler için çok çok gerekli değil. Bütçenizi zorlamayabilirsiniz. Evde stereo amfiniz yok veya varda eskidi artık bir kenara koymak istiyorsanız ve bütün film, müzik aktivitelerinizi avr den yapacağım diyorsanız sürücüleri 14 cm den büyük kule hop sistemi tercih etmelisiniz.

yukarıdaki açıklamalar size genel bir fikir vermiştir ama mcacc ayarlarınızı yapmanıza yetmemiş olabilir. mcacc ayarlarını yapmak için okumaya devam edin;
tv nizi avr nin hdmi(monitor-composite) out çıkışından bağlayın ki, 919 un menusü tv ekranına gelsin, ayarları daha kolay yapabilesiniz.
1- öncelikle avr nizi çok kurcalayıp bilmediğiniz şeyler yaptı iseniz, 919 u sıfırlamak en iyi başlangıç olacaktır. tüm ayarları sıfırlamak için bkz. başlık d.
hoplarınız 6 ohm ve 120 watt üstü güce sahipse amfinizide 6 ohm a ayarlamak faydalı olacaktır. bkz. başlık c.

2- sisteminiz subwoofer lı mı yoksa sub ınız yok mu?
sub yoksa öncelikle x-over ı 50 hz e ayarlamak size ön kulelerinizden daha çok derin bas verilmesine neden olacak, sub ın eksikliğini aratmayacaktır, eğer yeteri kadar kaliteli ön kuleleriniz varsa. bu ayarı yapmak için; 4.system setup>a.manual speaker setup> en altta x-over, s-s tuşu ile 50 ye ayarlayın.(50 ye ayarladığınızda 50 hz altı sub a üstü large hop lara yönlendirilir)
eğer thx sertifikalı hop larınız varsa 80 e ayarlayın(bu fabrika ayarıdır). yada hoplarınızdan almak istediğiniz derin(düşük frekans) basın ne kadar az olmasını istiyorsanız bu değeri o kadar yükseltin.
ayarladığınız hz kaç ise o değerin altındaki frekanslar sw a (yada large olan hoplara) gönderilir.

3- artık mcacc ayarına başlayabilirsiniz. başlamadan önce hop lar önünde sesi engelleyecek cisimleri kaldırın, yankı varsa odada kapı vs açın, sessiz olun.
amfinizi açın ve mikrofonu film seyredeceğiniz yere koyun. mümkünse hop larınız ve mikrofon kulak hizanızda olsun. mikrofonun jakını amfinizin ön panelindeki yerine takın. takmak için volume düğmesinin solundaki kapağı açın, açmak için "push open" yazısının üstüne kapak açılana kadar nazikçe bastırın, bastırmaya devam edin. mikrofonu takınca macacc ayar ekranı otomatik gelebilir. gelirse "start" a basın., gelmezse yada ne yaptığınızdan emin değilseniz ana menü glinceye kadar kumandadan "return" tuşuna basın. çok geri geldiyseniz menuye girip tv den görmek için "home menu" tuşuna basın. buradan;

**1.advanced mcacc>a.full auto mcacc>start a basın.. 5 dk kadar sonra geriye doğru sayım işlemi bitip ayar tamamlanmış olacak.
919, memory 1 e ayarları kayıt etmiş olacak. bu ayarı diğer memory 2...6 yada kopyalamanız(kayıt etmeniz) önerilir ve memory 6 daki kayıt a hiç dokunmayarak ilerde kullanmak için saklayabilirsiniz, saklamak istemezseniz ilerde mcacc ayarlarını yeniden yapabilirsiniz.
kopyalama için 3.data mangement>b.mcacc memory copy. "from" yazandan "to" yazan a tüm ayarlar kopyalanabilir..from m1 to m2, işlem bitince from m1 to m3 şeklinde kopyalamaya devam edilir. artık avr nin otomatik yaptığı ayarlar çoğaltılarak 6 adete ulaşmış oldu, hepsi aynı.
memory 1 orjinal ilk yapılan ayar olarak sinema performansı için ellenmeyebilir. m2...5 deki eq ayarlarını değiştirerek müzik vb kullanım için değiştirebilirsiniz. örneğin m1 e ellemedik, m2 deki bas ları biraz arttırıp filmde nasıl performans vereceği denenebilir(sub ınız varsa eq ayarlarına hiç dokunmamanızı tavsiye ederim). m3, m4 ve m5 de müzik için eq ayarları manual olarak yapılabilir. (eq ayarları yaparken yanınıza kağıt kalem alın çünkü ön kulelerdeki ayarlar simetrik olmalı..R hop un da yaptığınız değişiklikleri L ye uygulamalısınız. bu hazır ayarları m2..5 de manual değiştirmek için, her seferinde değişiklik yapacağınız memory i aktif hale getirmelisiniz.
2.mcacc data check>accoustc cal eq ı aç ve oradaki ayarları kontrol edin..s-s ve y-a tuşları ile m1 i değiştireceğiz memory e getirin, ör: memry2..return tuşu ile çıkın..artık memory 2 değiştirilebilir..ana menuden 1.adv mcacc>c.manual mcacc>eq adjust ı aç..avr saymaya başlayıp ayar için cihazı uygun hale getirecektir. hop dan hışırtı duyacaksınz. önce karşınıza sol (L) hop gelecek. bu hop un eq ayarını değiştirin, s-s ve y-a tuşları ile ve not alın..sonra L üzerine gelin, aşağıya tıklayarak, c(merkez hop) yi geçin ve R ye gelin. aldığınız notlardan L deki eq ayarlarını R ye yapın, return tuşu ile çıkın..ben size sadece ön 2 kuleyi değiştirmenizi tavsiye ederim ama siz tüm hoplarıda değitirebilirsiniz.(tümünü değiştirmek için hop larınızın özelliklerini iyi bilmelisiniz, çıkaramayacakları frekansı hop lara yüklemeyin özellikle arka surroundlara)


b.STEREO PERFORMANS AYARLARI(şahsi fikrimdir)

M1 e sinema ayarları atılıp siz bunu M2 ye kopyaladıktan sonra artık M2 ayarlarını müzik dinlemek için ayarlamalısınız. Çünkü M1 deki sinema ayarlarında yukarıda da bahsettiğim gibi bass seviyesi çok düşük, aradığınızı bulamazsınız tek tip ayarla. Çeşitlendirmek şart. Menu yü açın, data check den M2 yi seçin ve çıkın, adv mcacc ayarlarına gidip, aşağıdaki manual ayarları seçin. Açılan menuden eq adjust ı seçip stereo performans için sol(L) ve sağ(R) hop eklayzır ayarlarını yapın. Buradan eksi (-) düzeydeki bass bantları yukarı itin. Örneğin 63hz -6 da kalsın, 125hz +6, 250hz +4, 500hz +2, 1k 0, tiz olan 16k -5 olarak ayarlayın.(ben diğer bantlara dokunmadım, bir dinleyin beğenmezseniz değiştirirsiniz. Müzik dinlerken sadece ön iki kuleden stereo ses almak istiyorsanız, kumandadan stereo tuşuna 2 kez basın focus ayarını seçebilirsiniz) Bu şekilde bile bass bana çok geldi, rahatsız edici bir titreme var bass ta diyorsanız bunun sebebi 63hz. Ne kadar aşağı çekerseniz çekin kirli bass ı duymaya devam edebilirsiniz(burası zevk meselesi), bu durumu önlemek daha güzel bass almak için, ana menu den system setup a girip SPsetup(speaker-hop ayarları) dan Large olan ön kulelerinizi "small(küçük)" olarak değiştirmelisiniz. Böylece avr 63hz i kapatıyor. Hop lar o sinyali almayınca bence daha güzel bass vuruyor. Hele bass sürücüleriniz 16 cm ise en temiz bass ı hop larınızı küçük e ayarlayınca alacaksınızdır diye düşünüyorum.(63hz in kapanması sizi rahatsız etmesin 63hz den çıkan sinyaller tamamen subwoofer a gönderiliyor efekt sesleri için. müzik dinlerken sub kapalı olmalıdır. Film seyrederken sub ı açarsınız)

ayrıca bakınız madde e.

bu konudaki daha detaylı anlatım şu linkte mevcuttur... http://www.turkeyforum.com/satforum/showthread.php?t=564799

c.8/6 ohm ayarı

919 un ön panelindeki enter tuşuna parmağınızı basılı tutarken, stand by düğmesine basarak cihazı açın. 919 ekranına ayarlar gelir, y-a gezerek 8 ohm u bulun, s-s ile 6 ohm a çevirin, enter tuşuna basın. Artık cihazınız 6 ohm 7x140watt çıkışa ayarlanmıştır.

d.ayarları sıfırlama(reset)

919 un ön panelindeki enter tuşuna parmağınızı basılı tutarken, stand by düğmesine basarak cihazı açın. 919 ekranına ilk "reset " gelir, bunu kumandadan s-s basarak "yes" e getirip enter a basın. cihaz kendini tekrar kapatıp açar.Tüm ayarlar sıfırlanır, çıkışlar tekar 8 ohm a döner M1...M6 daki eq ayarları sıfır konumuna gelir. Otomatik mcacc ı tekrar çalıştırmalısınız ayar için yada manual ayar yapın.

e.bas-tiz ayarı

her bir hop için yaptığınız eq ayarları bass ve tiz kazanımı için yetmedi ise; kumandadan receiver ve audio parameter tuşuna basın. y-a ile "tone" a gelin oradaki seçeneği s-s ile "yes"e çevirin. "tone" un hemen altında bass ve treble(tiz) ayarlanabilir hale geldi.

f.input setup

mcacc ana menu den "system setup" ı açın. alt başlıklarda "input setup" var. bu ayar cihazınıza bağladığınız harici kaynaklar için ayar yapmanıza yarar. en önemli unsur ise hangi cihazın hangi ses girişine bağlı olduğu. örneğin dvd player ınızı optik-1 e, uydu alıcınızı opitk-2 ye, videonuzu coax a bağladığınızı varsayalım. uydunuzu bağladığınız girişi kumandadan seçtiğinizde ses gelmiyorsa avr den, input setup a gidip enter a basın. avr nin arkasından uydunuzu hangi girişe bağladı iseniz önce o girişi s-s ye basarak bulun. sonra altta "digital in" de ses girişlerinden biri görünür yine s-s ye basarak cihazınızı hangi ses girişine bağladı iseniz onu seçin ör: optik-2. (veya hdmi den bağladı iseniz hdmi girişini seçin) return le çıkın. artık sesi duyabilirsiniz.

input setup ın en önemli özelliklerinden biride, avr arkasındaki girişe orada yazandan farklı bir cihaz bağlamak ve bu girişin adını değiştirebilmek. örneğin avr nize çok cihaz bağladınız elinize bir cihaz daha geçti bunun ses çıkışlarını avr deki turner a bağlayabilirsiniz.(video çıkışı var ise direkt tv ye bağlamalısınız) input setup tan "input name" başlığında s-s ile "rename"(yeniden isim ver) i seçin, "enter" a basın, yeni isim verin return le çıkın artık avr nizin ekranında o cihaz çalıştığında kumandadan tuner bile seçseniz artık yeni ismi ile görüntülenecektir veya input select ten s-s ile cihazlar arası geçiş yaparken yeni verdiğiniz isim karşınıza çıkacaktır. artık "tuner"  cihazınızın adı olarak değişmiştir.

bir diğer avr ye pratiklik kazandıran uygulama ise; eğer avr ye bağlı cihazlar arasındaki gezintiyi(seçimi) kumandadaki "input select" le yapıyorsanız. sırayla her giriş önünüze gelecektir. halbuki "input skip" i kullanmadığınız cihaz girişleri için "on" a getirirseniz artık o cihazlar sıralamada bir daha karşınıza çıkmayacaktır. (bu şu andaki tv lerde kullanılan yayın vermeyen kanalların çıkarılması gibi bir özellik)

eğer bir cihazınızı(mesela uydu) avr ye "kopmponent video" dan bağladı iseniz, hangi komponent ten bağladığınızı da avr ye belirtmelisiniz kompt-1 veya 2 .

g.tiz çok fazla ise

mcacc menu den system set up a girin; "manual sp setup" ı seçin; en altta x-curve ı seçin..özellikle R ve L kule hopların eq ayarlarından tizlerini kıstığınız halde toplam tiz in oda da yüksek olduğunu düşünüyorsanız, x-curve deki değerleri -0.5 db lik aralıklarla -3.0 e kadar azaltabilirsiniz. tüm sistemin tiz performansı azaltılır.

h.hopların yerleştirilmesi

hop lar aşağıdaki resimdeki gibi yerleştirilmeli. eğer surround hop ları duvara monte ediyorsanız sağa-sola, yukarı-aşağı çevirilebilme özelliğine sahip olmalı ki dinleme noktasına iyi ses yollanabilsin. kullanma kılavuzlarında bile surround hop lar için kulak seviyesinden az yukarı yerleştirilip dinleme noktasına doğru eğilmesi gerektiği yazmaktadır. subwoofer ın kılavuzunda ise sub ın heryere kurulabileceğini çünkü deep seslerin yön olgusunun olmadığını yazıyor ki tamamı ile doğru tespit. resimdeki sub konumlarını ise bir kılavuzdan öğrendim.

* büyütmek için resime tıklayınız.i.surround ses modları

kumandadaki kırmızı-yeşil-sarı-mavi tuşlar surround ve ses efektleri için kullanılmaktadır.
cihazı ilk açtığınızda otomatik(AUTO) özellik devrededir(AUTO SURROUND-avr ekranının en sol tarafında yazar.) seçtiğiniz kaynağa göre cihaz kendisi ayarlıyor. bunu beğenmiyorsanız bastığınızda sırayla ALC, direct(eq hariç tüm kazançlar iptal edilir, eq ayarları değiştirilebilir), pure direct(ham ses-avr nin kazandırdığı tüm kazanımlar iptal edilir-eq dahil) arasında geçiş yapar. radyo dinlerken THX de bu menuye eklenir. ikinci tuş stereo modları; standart stereo, stereo focus(müzik, dinleme noktasına odaklanır), stereo wide(müzik daha geniş açı ile yollanır) arasında seçim yapılır. üçüncü tuş; sanal 5.1 için. her basışınızda DD PII sinema, müzik, oyun DD P ve DTS neo sinema, müzik ve THX arasında geçiş yapar. dördüncü tuşta; action, drama, si-fi, pop/rock vb ortam efektleri ayarı yapılabilir.j.kumandada radyo tuşları

kumandanın üst kısmındaki hangi cihaza ait tuşa basarsanız aynı zamanda kumanda üzerinde o cihaza ait kontrol tuşlarını aktif hale getirmiş oluyorsunuz. bunlardan en dikkat çekeni "tuner(radyo)" tuşudur. bu tuşa bastığınızda radyo çalmaya başlayacak ve kumanda üzerinde gördüğünüz mavi yazılı tuşlar kullanıma açılmış olacaktır ve bu tuşların hemen hepsi radyo kullanımı ile ilgilidir. 63 adet radyo istasyonu kayıt edebilirsiniz. A1...A9, B1.......G9 a kadar.


sol üstten başlayarak anlatayım;
D.ACCESS: bu tuşa bastığınızda boş hali ile frekans yazılacak ekran gelir. bulunduğunuz şehirdeki radyo frekanslarını biliyorsanız, direkt frekansları yazabilirsiniz. frekansı yazıp(ilk hane boşsa 0 girin) enter a basın. anahtar işareti olan tuşa basıp frekansı hangi gruba kayıt edeceğinize ve hangi sıraya koyacağınıza karar verip s-s tuşu ile gezin ve enter a basın. kayıt işlemi bitince anahtar tuşuna tekrar basın radyo istasyonuna bir isim verin..rds varsa buna gerek yok.
CLASS: kanallar kayıt edildikten sonra A...G arası gezinmeye yarar, kolay ulaşabilmek için.
TOP MENU BAND: AM ve FM arasında geçiş yapar.
TUNE: 0.5 aralıklarla radyo frekanslarını aratır y-a tuşları ile.
TOOLS-T.EDIT GUIDE: kayıtlı kanala isim verir. bkz d.access
PRESET: A1-A2-...A9 kayıtlı radyo istasyonlarını sırayla gezersiniz. (aynı zamanda hangi kategoride iseniz mesela A grubunu dinliyorsunuz numara tuşları 1, 2, 3,....9 a basarak hafızadaki istasyolara direk ulaşabilirsiniz.)
PTY: pty bilgisi arar. (programın ne programı olduğunu; haber, konser vs...)
MPX: mono çıkan istasyonları stereo çalar gibi müzik kalitesini arttırır. bir kere bastığınız zaman o istasyon artık hep mpx özelliği ile çalar.
INFO: *pty, *ps(istasyon ad bilgisi), *rt(şarkı bilgisi), frekans özelliklerini arar. *bu özellikler için full rds desteği şarttır.

k.VSX-919 home menü haritası ve basit açıklaması
***resimlere önce tıklayıp büyütün, sonra sağ tıklayıp farklı kaydetle pc nize aktarabilir, yazıcı çıktısını alabilirsiniz.

l.universal kumanda özellikleri

vsx-919 un kumandası universal özelliklidir yani evinizdeki birçok elektronik eşyayı başka markalarada ait olsa kontrol edebilirsiniz.(öğrenme özelliği yoktur, hazır yüklenmiş marka kodları ile çalışır)
[ tv, vcr(video kaydedici veya oynatıcı), uydu cizhazı(digiturk), bd/dvd player, kaset çalar, cd çalar vs..]

aşağıdaki bilgilendirmeden sonra, bu ayarın nasıl yapacağınızı tarif edeceğim, sonra benim kullandığım cihazların kodlarını vereceğim, eminim bazılarınızda vardır bu cihazlar philips tv, digiturk ve philips vcr.

kumandanızın üstündeki etrafı çizgi ile sınırlı "tv control" bölümü evinizde kullandığınız ana tv ünitesi için ayrılmış. ben bunu evdeki lcd tv m için ayarladım. kumandanın üst bölümündeki her "input" tuşuna(dvd, bd, dvr vs..) bir cihaz atayabiliyorsunuz. mesela ben üstteki "tv" ye digiturk ü ayarladım, video ya philips vcr mi ayarladım. pio kumandanızla birden fazla tv kontrol edecekseniz, yukarıdaki tv ye 2. tv nizi, digiturk ü ise dvr ye ayarlayabilirsiniz. siz yeterki hangi tuşun evdeki hangi cihazı kontrol ettiğini bilin.

kumandanızdaki hangi input tuşuna basarsanız kumandanız artık o cihaz için ayarlanmış oluyor, o yüzden 919 ile ilgili bir tuş kullanacaksanız her seferinde alttaki "receiver" tuşuna basmak zorunda kalıyorsunuz.

sağ üstteki "source" tuşuda ayarladığınız cihazları açıp-kapatmaya yarıyor. video tuşuna basıyorum, sonra "source" tuşuna; video m açılıyor. kaseti ileri-geri sarıyor, oynatıyor, numara tuşları ile kanalları seçiyor. video için kayıt tuşu yok malesef.

digiturk ün ise herşeyini kontrol ediyor, sadece ayar menüsünü gezerken "back" tuşu çalışmıyor. kumandadaki "return", cihazın "back" tuşu için ayarlanmış ama philips digikutu daki back için işe yaramıyor. digiturkteki kanallarda gezinmek için kumandanın en altındaki CH +/- tuşlarını, digi nin info su için yine pio daki "info" tuşunu kullanıyorsunuz. numaralara basarak direkt kanal numarasınıda girebilirsiniz. sizde deneyerek daha neleri kontrol edebileceğinizi bulursunuz.

** kullanma kılavuzu sf 72-73 de şu yazıyor zaten. diğer markalı ürünler için her özelliği kullanılamayabilir. hangi cihazlarda ne tür özelliklerin kullanıldığını öğrenmek için sayfa 74-75 e bakınız. en sol da 919 kumandasının üzerindeki tuşların adları var. bu tuşun ayarlı cihazdaki hangi özelliği kontrol ettiği sağındaki kutularda yazıyor. örneğin video yu inceleyelim. 919 un kumandasındaki video tuşuna bastığınızda, bu kumandanın source tuşu video nuzu açar. sayfanın üstündeki VCR nin altında, soldaki "source" hizasına bakarsanız "poweron-off" yazdığını görürsünüz. yine kumandadaki    (play) tuşuna basarsanız video nuzdaki kaseti oynatmaya başlar..vb..

**resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.


**kumandaya cihaz atama: (philips dvd player ı tanıtalım)
1- atayacağınız cihazı kumandadaki hangi tuşla kontrol edecekseniz, ona basın. (ör: dvd ye bas)
2- kumandanın altındaki "remote setup" tuşuna bas ve basmaya devam et. (basarbasmaz üstteki kırmızı lamba önce 1 kez, az sonra 2 kez üst üste yanacaktır. yani 3 kez yandığında kuruluma hazırdır kumanda)
3- cihazın 5 haneli kodunu girin..(kodlar sayfa 115) (dvd ler sayfa 119..philips dvd player için kod 30539) kodu girerken her sayıya bastığınızda lamba bir kez yanacaktır. 5 kez yandıktan hemen sonra 6. kez yanar ve kumandanın ayarlanması bitmiş olur.

**bu kod cihazınızı kumanda etmezse, sırayla diğer kodları deneyin..
**ana tv ünitesini "tv control" e ayarlamak için; yukarıdaki tüm işlemleri sırayla yapıyorsunuz. fakat 1 nolu aşamada, kumandanın altındaki "TV CTRL" e basın.

1- tv ctrl e bas.
2- remote setup a bas basılı tut 3 kez lamba yansın.
3- kodu gir. [5 kere lamba yanmasından sonra 6. kez hemen yanar ve kumanda hazırdır, ana tv nizi kumandadaki "TV CONTROL" den kontrol edebilirsiniz.)]


input: tv nize bağlı cihazlar(girişler) arasında geçiş yapar.(hdmi1, hdmi2, scart1, scart2, video1..vs)

**philips digikutu için kod:01076
philips vcr VR497 için kod:20081

**vsx-919 un kılavuzundaki kod sayfasında yerli markalarda var; gördüğüm kadarı ile; vestel, beko, sunny mevcut.

**kod lardan birinin cihazınızla eşleşmesi demek sf 74-75 deki her özelliğinin çalışacağı anlamına gelmiyor. bu durumda diğer kodları deneyin. belki bir sonraki kod da daha fazla özellik çalışır. philips digikutu yu tutan 2 kod var ama her ikisinde de return=back tuş kombinasyonu çalışmadı.

m. AUDIO PARAMETER

bu bölüm audio parameter altında bulunan ayarların açıklaması, sizlerden soru geldikçe ekleyeceğim, her maddeyi değil.
herhangi bir kaynağı seyreder yada dinlerken; radyo, media player, bd player vs ses ayarlarında değişiklik yapmak istiyorsanız önce kumanda dan "receiver" tuşuna basarsınız, sonra audio parameter "X" tuşuna. 919 ekranında seçili olan sizin EQ ayarlarınızın yüklü olduğu "M1.MEMORY 1" çıkar. aşağı doğru indikçe seçili kaynağa göre bu menu altında sf 63 deki ayarlardan bir kısmı görünür. ilk defa açıyorsanız tüm ayarlar fabrika ayarlarındadır. aşağı inerek alt başlığı seçer, sol-sağ ile ayarlar arasında gezer istediğinizi seçersiniz.
(bas-tiz ayarı başka başlık altında işlenmiştir bkz. üstte madde e)

*DELAY(sound delay-ses gecikmesi): pal sistemli filmlerde çoğunlukla sn. de 25 kare gösterilir. bazı tv ler video yu az geciktirebilir. ses önce dudak hareketi(video) geç gelebilir. bu sizi rahatsız ediyorsa sesi geciktirerek senkronizasyonu sağlayabilirsiniz. bu gecikme ayarı 919 da 10 film karesi kadardır..bu da yaklaşık yarım sn den az aşağı değere eşittir(40 salise).. X e bas, aşağı tuşu ile delay e gel..sol-sağ ile ayarı değiştir. X e basarak çık.
not:ses ve görüntü arasında yarım sn den fazla gecikme varsa ya tv niz görüntüyü fazla geciktiriyordur(digital işleme sonucu daha sade ayar seçin), yada çok uzun video kablosu kullanılıyordur.
not: bu özellik daha çok analog yayınlar için daha kullanışlıdır. digital için bkz "a.delay"

*A.DELAY(auto delay-otomatik gecikme): malum hdmi kablo hem ses hem görüntüyü aynı anda aktarır. ses ve video arasında senkronizasyon sorunu varsa, delay maddesinde açıklandığı gibi. a.delay "off" kapalı olarak ayarlıdır bunu "on" açık a getirerek 919 ses video senkronizasyonunu otomatik düzeltmeye çalışır.(bu özelliğin çalışması için görüntü cihazının bu özelliği desteklemesi gerekiyor-lipsync-yani dudak senkronizasyonu desteklemiyorsa bu off ta kalmalı ve düzeltmek için yukarıdaki delay ı deneyebilirsiniz)

*LFE: bazı DD ve DTS kaynaklar ltra dşük frekans çıkartır..çok derin bass.. buda sub da bozuk titreme sesi çıkarır. bu durum sizi rahatsız ediyorsa derin bass efektlerini sub a gitmeden kumandadan kısabilirsiniz. X den lfe ye gidin. 0 olan değeri -5 den -20 db ye kadar azaltabilirsiniz. - değer arttıkça sub a giden derin bass frekansları azaltılır.

*detaylı audio seçenekleri için bakınız kl klv sf 63. bu ayarlar çok da elzem şeyler değil. fabrika ayarları bence en iyi ayarlar. yukarıda belirttiğim gibi 3-5 sahnedeki bass yada yarım sn bile bulmayan gecikmeler sizi rahatsız ediyorsa pioneer bunları size vermiş, dilerseniz ayarlayın tabi; ama her filmde değiştirmek bence gereksiz..

*resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız

* mcacc ana menu                                                                              *speaker ayarları-small-
*bendeki stereo için eq ayarları-M3 e kayıtlı-


**daha net fotolar çekebilirim anlaşılmıyorsa

44 yorum:

 1. MCACC ayarları madde madde yazılırsa,gerek ben gerekse ingilizceden mahrum arkadaşlar ilk defa avr kullanan arkadaşlar için daha kolay olacaktır. Sırasıyla neler yapılacak

  YanıtlaSil
 2. kısmen k. maddesi ile halledildi. mdx

  YanıtlaSil
 3. mcacc ayarlarının yapımı ile ilgili detay ekledim. mdx

  YanıtlaSil
 4. Arkadaşım emeğine ve yüreğine sağlık bütün ayarlarımı buradan öğrendiklerimle istediğim gibi yaptım yanlız anlamadığım 2 ayar var, LFE ve Delay ayarı bende Delay hariç sese pek etkisi olmuyor bilgin varsa açıklayabilirmisin?

  YanıtlaSil
 5. arkadaşı bi sorum olucak cihazda sesi 0 desibelin üstüne çıkarınca cihaz birden kendini kapatıyormu öyle bir sorunla karşılaştınmı

  YanıtlaSil
 6. kusura bakma emaili kontrol etmeyince görmedim mesajı geç ama; lfe sub a giden alt seslerdir..sub daki bas ı azaltmak için lfe ayarını yaparsınız.zaten sub ınızı belli bir ayarda sabit tutuyorsunuz ama izlediğiniz filmde bass aşırı ve çevreyi rahatsız ettiğinizi düşünüyorsanız yada kulağınızı, sub a kadar gitmeden lfe ayarından kısabilirsin bass şiddetini...delay ise erteleme demektir..herhalde, tam incelemedim ama ses ve görüntü arasında senkronizasyon bozukluğu varsa onu düzeltiyor sanırım..bazen ses görüntüden sonra gelir dudak hareketlerinden belli olur onu düzeltmesi lazım..aynı alt yazı ses senkronizasyon bozukluğu gibi..az sonra bakacağım farklı birşeyse yazarım tekrar buraya...mdx

  YanıtlaSil
 7. 22:39..hayır karşılaşmadım..ama karşılaşılabilirsiniz..temel iki sebebi vardır..1-kablolarınız incedir..sesi açınca daha fazla yük biner kabloya ısınırsa cihaz kapanır..otomatik ev sigortası gibi..(tabi sesi niye o kadar açtınız onuda bilmiyorum herhalde test etmek için yoksa o kadar yüksek seste distorsiyon oluşabilir hop unuz çok kaliteli değilse..nitekim 95 watt tan sonra cihazın kendi distorsiyonuda artıyor)2-919 un üstünde yeteri kadar havalandırma boşluğu yoktur içindeki fan çalışır bu bile soğutmaya yetmezse cihaz korumaya geçer kapatır kendini..kılavuzda 60 cm boşluk olması gerektiği yazıyor..bence bu abartı abd liler dolapları,boya vs bozulursa şirketi mahkemeye vermesinler diye alınmış bir tedbir..ama fikrim 15 cm boşluk ideal olacaktır..bende 8 cm boşluk var en çok -20 ye kadar açıyorum.1.5mm kablo var hop larda henüz ısınmadan kaynaklı kapanma yaşamadım.. sesi aşırı açmadıkça film seyrederken zaten cihaz ısınmaz..daha çok yüksek sesle radyo müzik dinlemek ısıtır..3- şebekede çok az voltaj düşmesi, cihazı bekleme moduna geçirip orta mavi lamba yanıp yanıp söner.o kadar kısa süreli ki tv bile kapanmadı 919 kapandı. 5 ayda 2 kez başıma geldi..mdx

  YanıtlaSil
 8. delay ve lfe nin kılavuzdaki açılamasını yukarıya ekliyorum.

  YanıtlaSil
 9. selam arkadaslar benim 919 un parameter video,, parameter audio, return, enter, y s ve.s.s tuslari calismiyor farkli bir kullanim sekli mi vardir yardimci olurmusunuz

  YanıtlaSil
 10. çalışmıyor derken..ne yaparken çalışmıyor..en alt sağ da "receiver" tuşuna 1 kez basın sonra yukarıda bahsettiğiniz tuşlara basın çalışması lazım. vid.par tuşu cihaz bir video gösterim cihazına bağlı ise aktif olur. ekransa vid.conv on-off çıkar..on da kalması iyidir..aud.par ise önce otomatik mcacc yaptırın. sonra 6 adete kadar eq ayarlayın ki aud.par tuşu ile bu seçenekler arasında gezinesiniz. aud.par tuşuna birkez bastığnızda ekranında M1.memory görünmeli..kumandanın üstündeki kırmızı ışık yanıp sönmeli her basışta..yanmıyorsa o tuş çalışmıyor demektir..önce pilini değiştirin hala çalışmıyorsa kumanda bozuktur..digicom sevisi ile irtibata geçin eğer digicom un ithal ettiği bir ürünse..dışardan aldı iseniz kumandayı yine parası karşılığı alabilirsiniz sanırım.

  YanıtlaSil
 11. çok yardımcı oldun sağol bilmediğim şeyleride öğrenmiş olsum.

  bende yeni 920 aldım kumanda ve menülerde biraz farklar ama 590 aynılar.

  YanıtlaSil
 12. Benim gibi bu işe yabancı olanlar için çok önemli bir kaynak, girişi sizinle yaptık artık diğer ayarları zevkimize göre şekillendirebiliriz, tşk ederim elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 13. vsx-921 de enter tuşuna basılı tutup cihazı açınca 6-8 ohm ayarı çıkmıyor,setuptada böyle bir ayar yok sanırım.ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
 14. 920 de de yoktu.. demek artık lüzüm görmüyorlar otomatik tanıyordum sistem. vsx-919 da var bu ayar...mdx

  YanıtlaSil
 15. teşekkürler mdx..

  YanıtlaSil
 16. vsx 920 ve jamo s606 hop.larım var. Vsx 920 kutusundan DCACC mikrofon çıkmadı. İlk 1 hafta sistem idare eder durumdaydı. Daha sonra aletin setup ayarlarına girip incelediğimde ön kulelerin küçük ayarlandığını ve haricen Sub olduğunu görüp kuleleri Büyüğe çevirdim ve sub yok ayarına getirdim. Kuleleri 3 mt. sorroundları 2 mt. ayarladım .Sistem inanılmaz müthiş oldu Derinden gelen baslar, filmlerde sorrund'ların açıkça belli oluşu, Müzik dinlerken "newage " aldığım net ses DVD video Müziklerimden aldığım keyif herşey harika oldu... Takiii uzan uğraşılar sonucunda Dcacc mikrofonu Digicom'dan temin edip Otomatik ayarları yapana kadar... herşey bitti .. Baslar kayboldu Tizler arttı sanki. ses kısıldı -5 ayarındayken yeryerinden oynarken şimdi +7 de bile eskinin -20 düzeyindeki sesi alıyorum... şimdi çok çalışmam lazımmm çokk eski ayarları nasıl tutturacağım. alperox@hotmail.com

  YanıtlaSil
 17. data check den hiç ayar yapılmamış bir hafıza bulun, muhtemelen M4 olur bu..otomatik mcacc sırasında 1-2-3 kullanılır..veya M5 farketmez..M4 veya 5 e kumandadan audio parameter tuşuylada gidebilirsiniz..sonra menüye girip eq ayarlarından istediğiniz ayarları yapın..hop ayarlarınız değişmemiştir sanırım, küçük-büyük hop veya sub var yok..sizce hiçbirşey düzelmedi ise amfiye reset atın..ayarlar sıfırlanır. ilk ayarlarını yeniden yaparsınız..reset ayarı 919 la aynıdır sanırım.. mdx

  YanıtlaSil
 18. arkaşlar bi konuda yardımlarınızı bekliyorum.bende pioneer vsx-921 var hoparlör olarakta pioneer es3tb var bi de 2 adet küçük hoparlör bağladım.bugün müzik dinlerken cihaz kendini kendine kapandı müziği ext stereo da -5 lerde falan dinliyordum ve açıp kapamama rağmen bunu bir çok kez tekrarladı kablo olarakta es3tb ile gelen kabloları kullanıyorum..neden böle bi olay olduğunu anlamadım çıkışların yanmasından korkuyorum ama çıkışlar yanmış olsa diğer seçeneklerde dinlerkende kapanırdı ama diğer seçeneklerde kapanma olmuyor.ext stereo ya aldığımda -10 larda falan kapanma oluyo hatta direk cihaz 30 saniye içinde kısık bi sesle bile olsa kendini kapatıyo..seside laptop un HDMI çıkışından alıyorum pioneerin ekranında sadece L ve R göstergesi çıkıyo..
  yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar..

  YanıtlaSil
 19. -5 veya -10 müzk için ve bir avr için oldukça yüksek değerler.. otomatik dinlerseniz stereo açalar, ex streo dinlerseniz bağlı tüm hoplardan ses gelir birde sesi -5 lere kadar açarsanız avr içindeki fan çalışmaya başlar soğutma için, yetersiz gelipte ısındığı an avr kapanır.. daha aklın kablolar bunu bir nebze engeller mi teknik bilgim yok.. mdx

  YanıtlaSil
 20. Uzun süredir VSX-920-K kullanıyorum ama bir türlü kumanda olayını anlayamadım ingilizcem olduğu halde.
  Şöyle ki,
  Kılavuzun 78. sayfasında:
  "R.SETUP'a bas ve BASILI TUT!?, daha sonra 3 saniye boyunca '1' e bas."
  Bas ve basılı tut'u bir türlü çözemedim. R.setup'a basıp bütün işlemler tamamlanana kadar basılı mı tutacağız? R.setup'a basıp bırakıp daha sonra basılı mı tutacağız? R.setup'a ilk andan itabaren sürekli basılı mı tutacağız?
  Bir türlü çözemedim şu olayı. Kılavuzda kumanda ile yazan hiç bir şeyi beceremedim!
  Yardımlarınızı bekliyorum. Umarım çözeriz.

  YanıtlaSil
 21. r.setup a basılı tutarken 3 sn boyunca 1 e basacaksınız,(aynı anda 2 tuşa basmış oluyorsunuz) kumanda da ışık vardır sanırım tepki verir elinizi çekersiniz.. yukarıdaki çeviriyi kılavuzdan siz mi yazdınız benim çevirimden mi.. benim ki soldaki başlıklardaki ilk başlık altında yazıyor(vsx-922 ile gelenler ve arşiv) bir okuyun isterseniz
  http://pioneer-avr.blogspot.com/p/pioneer-hi-end-ve-digerleri.html

  yazıda vsx-920 ile gelenler alt başlığını okuyun olmazsa mailleşelim, kılavuza bir daha bakayım. mdx@superposta.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendim çevirip yazmıştım. Verdiğiniz linki de inceledim.
   Anlama zorluğu bir tek ben çektim sanırım.
   Basın ve basılı tutun (Press and hold) tabiri hala çok saçma geliyor bana. Ben bunu şöyle anlıyorum. R.SETUP'a basıyorum daha sonra parmağımı çekiyorum ve tekrar basılı tutuyorum.
   Sürekli bu şekilde denediğim için olmadı.
   Bunun açıklaması sadece Hold olmalıydı. Press fazla gelmiş bana göre.
   - 'Aynı anda 2 tuşa basmış oluyorsunuz'. Bu cümleniz ile olayı çözdüm. Çok teşekkür ediyorum.
   Şu anda Samsung LCD TV'imi hazır kod ile Goldmaster uydu alıcımı ise manuel olarak bütün tuşları tanıtmayı başardım.
   Yaklaşık 1 sene boyunca 3 kumanda ile boşuna uğraşmışım :)
   Saygılar.

   Sil
 22. sizde saolun..mdx

  YanıtlaSil
 23. elinize sağlık çok yararlanacağım bir yazı hazırlamışsınız çok teşekkürler..benim sormak istediğim;vsx919 ile vsx220 arasında ayarlarda menülerde çok fark var mıdır?
  farma2000

  YanıtlaSil
 24. merhaba 2-3 gündür yoğun bir şekilde aleti tanımaya çalışıyorum ..şu anki en büyük sorunum sub dan ses alamamak..mcaac ile zone 2 de oto test de subdan ses geldiği halde muhtelif kaynaklardan muhtelif müzik ve film denemelerimde sub dan hiç ses alamıyorum ..bir yerde yanlışım var ama nerde?

  YanıtlaSil
 25. sorun çözüldü mü? kusura bakmayın bayağı geç baktım bu sıra..sorununuzu turkey forum a yazabilirsiniz..mdx

  YanıtlaSil
 26. Selam kaynaklar arası değişim yaparken örneğin bd'den dvd'ye geçerken yaptığımız memory ayarlarıda o kaynağa göre otomatikten nasıl geçer ?

  YanıtlaSil
 27. amfi hangi memory de ise onda sürekli kalır. bildiğim kadarıyla böyle bir ayar yok.. ve amaç film seyretmekse..ister bd ister dvd olsun aynı memory kullanılır diye düşünüyorum. müzik dinlerken diğer memory ayarı yaptığınıza geçersiniz.. mesela ben filmleri hep M1 de, müzikleri kendi yaptığım EQ ayarları olan M2 de dinlerim.

  YanıtlaSil
 28. vsx-921k 2 adet dali raf tipi, center ve sub aldım bunun ayarları nasıl olmalı ben mccac ile yaptım sub tan ses çıkmıyor teşekkürler

  YanıtlaSil
 29. mccac ile ayar yapınca ses gelmedi mi?bum bum diye ses gelmesi lazım..full automatic ayarı çalıştırın, test sırasında sub dan ses geliyor mu dikkat edin..bumbum diye kısa kısa sesler çıkarır..işlem bitince ayarlardan hop lara bakın sub ın karşısında yes yazıyor mu..yani cihaz sub ı görmüşmü..hepsi tamamsa o zaman sub bağlantılarına dikkat edin..sesi kısık mı, amfi arkasında sub pre-out a bağlanmış mı..daha fazla soru için buraya yazın: http://www.turkeyforum.com/satforum/showthread.php?t=686764&page=3

  YanıtlaSil
 30. merhaba ben bir türlü sw yi aktif edemedim bağlantılarım da doğru çünkü oto ayar aparatını taktığmda sw çalışıyor ,menüden açmalıyım sanırım ama bulamadım.bu arada ben 921 kullanıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kaynak film 5.1 ses kodeğine sahip mi? DD ve DTS.. değilse sub dan ses çıkmaz..
   elinizi hoparlör konuna değdiğinizde titrer, az ses çıkıyorsa..

   Sil
 31. Merhabalar,, öncelikle, Emeğnize sağlık,,
  yeni kullanıcıyım ,,yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..
  resetlemekle işe başlıycam..
  cihaz 921

  YanıtlaSil
 32. Slm yukarıda resimlerde menü ayarları için tüplü tv kullanılmış. Bende ayarlar için tüplü tv'ye takıyorum fakat görüntü yok neden acaba???

  YanıtlaSil
 33. Yanıtlar
  1. ayar için tüplü tv ye takmaya gerek yok.. amfiyi ilk aldığımda tüplü tv m vardı.. siz amfyi tv ye hadmi den bağlayın. ev tuşuna basın. avr ayar ekranı çıkar. mdx

   Sil
 34. çok teşekkürler sayenizde bütün ayarları öğrendik emeğinize sağlık anfi harika çalıyor

  YanıtlaSil
 35. merhabalar herkese vsx 920 kullanmaya çalışıyorum subwooferı çalıştıramadım bir türlü yardımcı olursanız sevinirim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yardım edecek kimse yokmu

   Sil
  2. neden çalışmıyor, daha detaylı bilgi lazım, yani neler yaptınız çözüm için ve hala başarılı olmadı..
   1- sub ı sıfır mı aldınız, ve aktif sub mı?
   2- bağlantı kablosunu test ettiniz ve sağlam mı?
   3- amfi ayarlarında, hop ayarlarına gidip baktınız mı, yanlışlıkla sub -kapalı- konumda olmasın..
   4- amfinin arkasından sesi kapalı olmasın?
   5- amfiye bağlı kaynak ne ve ne seyrediyorsunuz, kaynak 5.1 mi?
   6- kaynak ses çıkışı bitstream e ayarlı mı? veya 5.1, 7.1 çıkış a..

   sorununuz devam ederse, turkeyforum da -pioneer avr- genel başlığına yazabilir veya bana maille ulaşabilirsiniz mdx@superposta.com

   Sil
  3. Merhabalar sorun hala devam ediyor maalesef ..subwoofer ı çalıştıramadım konusunda hala sorun devam ediyor,anfinin arkasından kapalı olabilir demişsiniz arkada herhangi bir açma kapama yok otomatik ve manuel mcacc da hepsini denedim olmadı başka yapılacak bir şey var mı ?iyi çalışmalar..

   Sil
 36. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 37. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 38. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil