VSX-923 ile Gelenler (2013 model) ve ARŞİV


2013 pioneer lar piyasada. Biraz geç geldiler. Her zaman olduğu gibi önceliğimiz ülkemizde daha çok satın alınan 9xx serisi. Bu yılın ürünü VSX-923. 

7.2 kanal, 150 watt çıkış 922 deki gibi devam ediyor.

Neler gelmiş diye bakacak olursak;

** apple ürünleri ile bağlantılarına ilaveten android cihazlarla amfi kontrolü eklenmiş.

** 4K video geçişi (pass through) eklenmiş.

** 919 da flac, aiff ses desteği yokken, bu modelde var.

** geliştirilmiş icontrolav2013. özellikle güç yönetimi eklenmiş, enerji tasarrufu için.

** ön panelde MHL girişi. cep telefonu veya tabletinizin usb çıkışını, hdmi ile amfiye bağlayarak içerik oynatmanıza yarar. (kablonun bir ucu micro usb diğer ucu hdmi)

** internet müzik portalı "spotify" a bağlantı.


ARŞİV

VSX-922 ile Gelenler (2012 model)

** Sanırım analog girişlerde bir miktar azalma olmuş, malesef 1 adet optik girişde kaldırılarak digital ses girişleri 1 opt, 1 coax la sınırlandırılmış. Tabi günümüzde bir çok ürün artık hdmi çıkışa sahip olduğu düşünülürse bu normal ama bizim ülkemizde hala hdmi üzerinden 5.1 ses çıkışı veremeyen hd uydu alıcıları satılıyor ve bilmeyen alıyor. Yakın gelecek ve ürünler düşünülerek, benim 919 da 3 olan hdmi girişler 922 de 6 ya çıkarılmış ki buda çok iyi aslına bakarsak.

** Subwoofer pre-out 2 ye çıkarılarak cihaz 7.2 diye tanıtılıyor. Kanal çıkışı 150 watt olan orta sınıf bir amfide 2 sub çıkışına ihtiyaç var mı tartışılır.

** Eski icontrolav2 olmuş iControlAV2012 ile tablet veya cep telefonunuzdan amfiyi kontrol edebiliyorsunuz.

** AV navigator software i pc veya dizüstünüze kurun kablolu yada kablosuz bağlantı sağladıktan sonra av nizi kontrol edin.

** Audio özelliklerinde iyileştirilmeye gidilmiş, sanal derinlik eklenmiş ve 30 a düşürülen radyo hafıza sayısı tekrar 63 e çıkarılmış.

** Stream Smooter ile internetten video seyrederseniz, görüntüdeki ufak tefek parazitlenmeleri tvnizin size olan uzaklığı dikkate alınarak giderilir. Mcacc demekki artık tv nin mikrofona uzaklığınıda hesap ediyor olsa gerek.

** Donanımsal olarakta freescale olan eski işlemci yerine Texas instrument kullanılmış.

** Apple ın Air Play i eklenmişVSX-921 ile Gelenler (2011 model)

2011 model pioneer ev sinema amfileri avrupa sitesine eklenerek görücüye çıktı. web sayfasında geçen yılın modelleri olan x20 lerle beraber, 2011 in x21 leri bulunuyor.

şöyle bir baktığımız zaman amfilere yeni özellikler eklenmiş. bunlardan bazıları bir önceki yamaha, denon, onkyo larda gördüğümüz özellikler, bazıları ise yeni ortaya çıkmış özellikler yada üst modellerden alt modellere inmiş özellikler.

Bunlar;

** ARC(Audio Return Channel): daha çok htr dediğimiz paket blueray sistemlerde ve 2010 denon, yamaha gibi amfilerde gördüğümüz bu özellik yeni pioneer larda vsx-521 de bile var. amfiden tv ye takılan hdmi kablo aynı zamanda tv nin amfiye giden sesini taşıyor. böylece tv sesini amfiye ayrı bir optik yada coax kablo ile bağlama zorunluluğu ortadan kalkıyor; bu size amfi arkasında kullanabileceğiniz fazladan bir giriş kazandırıyor.

** GUI (OSD): tv den görüntülü ayar yapabilme, bu sene bu özellik vsx-521 e kadar indirilmiş(analog bağlantı gerekiyor amfi ile tv arasına, diğer modellerde hdmi yeterli).

** STANDBY PASS THROUGH: amfiniz kapalıyken bile amfiye bağlı diğer cihazların sinyalini tv ye aktararak ses ve görüntüyü tv den alabilirsiniz. böylece bazı cihazların görüntüsünü direk tv ye sesini ayrıca amfiye bağlama sorunu ortadan kalkmış oluyor. (özellikle bazı uydu alıcılar.. ben her fırsatta goldmaster hd uydu alıcımı amfi ile seyretmediğim için uydu tv ye hdmi ile amfiye optik kablo ile bağlı, yeni amfileri alanlar direk hdmi yi amfiye bağlayabilecek) sadece kaynak cihazı amfiye bağlamak yeterli olacaktır. bu özellik sadece hdmi ile bağlı cihazlarda çalışır. isterseniz amfiden isterseniz tv den ses alabileceksiniz fazla kumanda kurcalamadan. (hatırlatalım her hd uydu alıcısı hdmi den 5.1 ses vermez, amfi ile uydu arasına mutlaka optik yada coax bağlantı kurmak gerekiyor)

xx bu 3 özellik 521 ve üstü yeni amfilerde mevcut.

Biraz bizde çok satılan 9 serisine göz atalım:

** 921 de internet üzerinden fw güncelleme sunulmuş.

** apple uyumluluğu i-pad i de kapsayacak şekilde ilave özelliklerle arttırılmış: bkz. apple compatibilitiy: http://www.pioneer.eu/eur/products/42/98/405/VSX-921/specs.html

** adaptör ile bluetooth yanında; kablosuz ağ özelliği eklenmiş

** 7x 150 watt olan çıkışları ve ek özelliklerinin aynı anda kullanmıyla olsa gerek cihazın tüketimi hatırı sayılır şekilde artmış= 550 watt


** mp3 ve wma yanında wav, aac, flac dosyaları çalabiliyoreksilerine bakacak olursak(gözüme takılan):

**AŞAĞIDAKİ EKSİKLİKLER AVRUPA DA SATILAN 921 DE YOK. USA modeller için geçerli.

** memory: yani hafızaya aldığımız eq ayar sayısı 6 dan 1 e indirilmiş vsx-5xx serisi gibi. belki hazır çevresel ses ayarları var, pop-drama-clasic vs ama eq içinde en azından 2 hafıza olması lazım ki kulanıcılar otomatik mcacc ayarını M1 e kaydederken, birde müzik için M2 olmalıydı. birçok ilave özelliğin yanına, hafıza sayısının azaltılması yakışmamış.

** diğer eksiklik ise hafızaya alabildiğiniz radyo sayısı 63 den 30 a indirilmiş. ben bunu büyük bir eksiklik olarak görmüyorum. 63 biraz fazla idi. sonuçta cihaz internetten radyo dinletme imkanına da sahip. benim 919 da 63 hafıza var ama kaydettiğim 15 kadar ve dinlediğim 3-5 kanal var.

yukarıdaki eksiklikleri çok görüyor ve yeni cihazınızda olmasını istiyorsanız 1021 modeline sıçramanız gerekiyor. bu modelde arttırılmış giriş sayıları da var; 6 hdmi gibi.

gözüme çarpanlar bunlar, sizin dile getireceğiniz eksiklikler varsa sayfa altına yorum yazın veya mail yollayın ekleyim. mdx@superposta.com

tüm amfiler için bakınız: http://www.pioneer.eu/eur/products/42/98/405/overview.html**VSX-920 ve ÖĞRENEN KUMANDASI**
Türkiye de geçen yıl çok satan 919 dan sonra 920 de bu yıl epeyce satış rakamına kalitesi ve özellikleri ile ulaşacağa benziyor. 920 ye 919 da olmayan birçok özellik eklenmiş (fiyatı ise geçen yılki 919 la aynı yaklaşık 1300 TL-güncel döviz kurunu dikkate alınız, linkler bölümünden yetkili satıcıya ulaşabilirsiniz)

Bu yeniliklerden bazıları;

* Upscale(1080p görüntü yükseltme).
* Network LAN(ethernet) ile internete bağlanma ve internet radyo.
* 9.1 hop bağlanabilme.
* Artan girişler- 4 adet hdmi giriş
* Kablosuz bağlantı için opsiyonel wi-fi adaptör takılabilme
* Hdmi 1.4 3D uyumlu görüntü aktarımı
* Azaltılmış güç tüketimi (max 245 watt)
* Öğrenen akıllı kumanda

920 ile 919 bu farklar dışında aynı belki ayarların yapıldığı düğmelerin yeri ve ufak tefek fonksiyonları değişmiş olabilir. Bunları gelen talepler doğrultusunda buraya ekleyeceğim;

1- Öğrenen akıllı kumanda; kumandanıza kılavuzda yer alan markalara ait kod ları girerek evinizdeki diğer cihazlarıda kontrol edebilirsiniz. Bu kod tamamen yada kısmen uyumlu olabilir. Kısmen uyumlu ise kalan fonksiyonlara ait özellikleri kumandanın öğrenme fonksiyonu ile öğretebilirsiniz. Veya bir cihazınıza ait kumandanın tuşlarını 920 nin kumandasına tamamen tek tek öğretebilirsiniz.

aşağıyı okurken bir örneklede öğreneceğiz. Ör: dvd player ınızın Play tuşunu, 920 nin Play tuşuna öğretiyoruz.

1) R.SETUP a basın ve basılı tutun, sonra "2" ye 3 sn basılı tutun. (Led lamba sürekli yanıp sönecektir)
(kodlama yapmaktan vazgeçmek isterseniz r.setup a basın)

2) kontrol edeceğiniz cihazın, pio kumandasında temsil edecek tuşuna 1 kez basın (ör. DVD)-(led bir kez yanıp sönecek ve sürekli yanıp sönmeye devam edecek)

3) iki kumanda karşılıklı dururken öğreteceğiniz pio kumandanın tuşuna 1 kez basın.(ör. PLAY)-(led bir kez yanıp sönecek ve yanıp sönmeye devam edecek)-(kumandaların önleri birbirine 3 cm uzaklıkta olsun)

4) Öğreteceğiniz kumandanın tuşuna basın, biraz basılı tutun(ör. dvd cihazınızın kumandasının PLAY tuşuna)
(eğer led bir saniye boyunca yanarsa sürekli olarak, tuş ayarı tamamlanmıştır)

5) eğer aynı cihazın diğer tuşlarını da ayarlamaya devam edecekseniz(yani dvd player ınızın diğer tuşlarını) 3 ve 4 nolu talimatları takrar edin her bir öğretilecek tuş için.....başka bir cihazınızın tuşlarının öğretimine geçecekseniz 2 den 4 e ve sonra diğer tuşlar için 3 ve 4 nolu talimatlarla devam edin.

6) programlama işleminden çıkmak için R.SETUP a bir kez basın..artık yeni bir cihaz yada öğretmediğiniz diğer tuşları öğretmek için 1 den 4 e uygulamaya devam edersiniz

KISACA(diğer kumandanın açma-kapama tuşunu öğretiyoruz.);
1) R.SETUP a basın ve basılı tutun, sonra "2" ye 3 sn basılı tutun.
2) Bir kez pio daki DVD ye bas.
3) Bir kez pio daki Source a bas.
4) Bir kez diğer kumandanın Power(en üstteki açma-kapama) tuşuna bas,
       pio kumandanın led ışığı 1 sn yanıncaya kadar basmaya devam et..1 sn uzunluğunda sabit yanarsa tuş öğrenmesi bitmiştir.

tüm tuşların öğretimi bitince yada 1 tuş öğretiminden sonra ara verecekseniz r.setup a basıp öğretme işinden çıkın.

*** bir tuş özelliğini silmek;
1) R.SETUP a bas ve basılı tut, sonra "7" ye 3 sn boyunca bas.(Led lamba sürekli yanıp sönecektir)

2) 920 kumandasındaki silmek istediğiniz girişin tuşuna basın. (ör. DVD) (led bir kez yanıp sönecek)

3) silmek istediğiniz tuşa basın ve basılı tutun(ör. PLAY tuşuna)
(eğer led bir saniye boyunca sürekli yanarsa, o tuşun silinme işlemi bitmiştir)

4) 3 nolu talimatı tekrarlayarak diğer tuşlarıda silebilirsiniz

5) R.SETUP a basıp işlemlere son verin

Uyarı:
her tuş programlamadan sonra pio nun kumandasını diğer cihaza tutarak deneyebilirsiniz.
öğrenme bazen başarısız olabilir. 3 cm lik uzaklığı yakınlaştırıp yada uzaklaştırarak yeniden deneyin.
eğer son adımda led 5 sn boyunca çok uzunca yanarsa kumanda hafızası dolmuştur yeni tuş öğretilemez. kullanılmayan tuşları silerek yenilerine yer açın.

** kumandanın bazı özellikleri daha mevcut ama çok da önemli olduğu kanısında değilim.. sonuçta 920 nin kumandası ile 920 yi ve yanlarında bulunan diğer 3-5 cihazı daha kontrol edebileceksiniz bu yeterli olur sanırım. 920nin diğer girişlerini seçmek için "input select" i kullanın..

( ben öğrenen kumanda almıştım teknosa dan tüm cihazlarımın tuşlarını 8-10 cm mesafeden öğrendi ama philips lcd tvmin tuşlarını 2-3 cm den öğrenebildi ve bir tuşu öğretmek için bazen 3-5 kez işlemleri tekrar etmiştim)

19 yorum:

 1. dostum harikasın sen olmasan işimiz iş valla.
  yazdıklarınızı deneyeceğim.

  YanıtlaSil
 2. C_etoo(Turkeyforum)

  Bizi bilgilendirdigin icin cok tesekkürler kardesim

  YanıtlaSil
 3. çok yararlandım emeğinize sağlık teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. 920 yerine 1020 (1025) düşünülebilir mi. ne gibi farklar var. baktım ama çok anlamadım. bi de fiyatı nedir bilginiz var mı..
  teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. 11:02.. aralarındaki fark sadece bağlantı girişlerinin 1020 de fazla olması diye biliyorum.. hdmi ve optik-coax bağlantı lı cihaz sayısı 920 de 7 , 1020 de 10 adettir..
  soldaki "diğer pioneerlar ve linkler" deki gsa elektronik ten orhan beyden fiyat alabilirsiniz..bizde ondan aldık cihazlarımızı..
  size 920 ve s-es3tb hop ve s-21w sub tavsiye ederim.. http://www.pioneer.eu/eur/products/42/99/161/overview.html

  2500 tl yi bulmaz sanırım..250-300 daha aşağı olsun derseniz..3tb yerine s-v320 yi alabilirsiniz ama 3tb aldıktan sonra bir daha kolon değiştirme ihtiyacı hissetmezsiniz..
  saygılar
  mdx

  sizlerde saolun..yardımcı oluyorsak ne mutlu..pio nun sayesinde, türkçe kullanma kılavuzu koymazlarsa ürünlerinin içine böyle olur işte :)

  YanıtlaSil
 6. 920 amfimin kumandası 2 de kayıtlı.1 de tv var.ses acma kapama ve tv ye acma kapama tusları tanıdı.banada yetiyor.bluray i ayarlıyıcam simdi.
  bd basıp sonra r.setup a basılı tutup 3 basıcam ısıklar yanıp soylemeye baslıyıcak sonra bluray in kodunu giricem işlem tamamlanmöıs olucak.dogrumudur acaba??

  YanıtlaSil
 7. sorunuzu malesef yeni gördüm..çözemediyseniz mail atın yada turkeyforum daki surround ses sistemlerine yazın cevaplayalım..

  YanıtlaSil
 8. Merhaba arkadaşlar vsx 921 aldım, JAMO S 606 HCS 3, 921 ile uyum sağlarmı kullanım amacı %80 sinema oyun %20 Müzik aranızda kullanan veya dinleyen varsa yorum yazabilrse çok sevinirim
  Saygılar.

  YanıtlaSil
 9. vsx 921 almayı düşünüyorum ama kuzenim almışken 922 al diyor. piyasada bulmak zor, ayrıca fiyat farkına değer mi bilemiyorum. Bu arada blogu günde kaç kişi ziyaret ederse etsin aktif tutmaya çalışın. Önemli olan nicelik değil, nitelik; ve nitelikli Türkçe kaynak hali hazırda az iken bunu daha da aza indirmeyelim. Uğraşın ve bilgilendirmelerin için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 10. Herkese merhaba,

  Vsx 921 aldım ancak henüz hoparlör seçimini yapamadığımdan kutusunda bekliyor.1000-1500 tl bütçe aralığında tavsiyeleriniz ne olur

  Saygılar

  YanıtlaSil
 11. vsx-520 ile hdmi li uydu alıcısını amfiye baglayıp ordanda hdmi kabloyla led tv de ses göruntu alabilirmiyim.ses seceneklerinden thru yapıyorum göruntu tamam ama ses yok .sadece hdmi kablo kullanarak bu yapılabilirmi..

  YanıtlaSil
 12. Bendede ses var görüntü yok

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. audio veya video parameter ayarlarına bakın.. aşağı doğru menüde gezin.. tv bağlantınızın seçili olduğuna emin olun..
   tüplü tv ise analog çıkış, LCD ise hdmi çıkış

   Sil
 13. Merhabalar,

  Başka bir forum sitesinde de paylaştığım bir hususu burada da aktarmak istiyorum. Bende Konya'da yaşıyorum ve sizin değerli fikirleriniz ile bilgilenmek istiyorum. Kısaca aktarmak gerekirse;

  Bende Pioneer 1223 için niyetlenmiştim. Hem stereo hem de sinema da kullanacağım için en uygun seçenek bu olsa gerek derken Denon AVR X-3000 tavsiyesi aldım. İkisi de aynı segment olmasına rağmen Denon'un bilhassa stereo seslerde daha başarılı ve genel çerçevede torklu ses ürettiğini işittim. Bu meyanda araştırmalarım devam ediyor.

  Magnat 1002 serisi hoparlör seti (5 hoparlör) ile kombine etmeyi planlıyorum. Ses ve film cd oynatımı adına kaynak olarak Pioneer LX55 Bluray düşündüm. Kafama takılan bir diğer husus da bu kaynak meselesi aslında. Orjinal müzik albümlerini bu player da çalmak ile işi sadece cd player olan diğer cihazlarda çalmak arasında çok fark olurmu. En nihayetinde her ikisi de avr'ye bağlanacak. Sesin son işlem göreceği katmanın avr olması hasebiyle kaynağın nitelikleri çok önem arz etmiyor diye düşünüyorum. Lakin bu kişisel görüşüm. Doğrusunu bilmiyorum elbette.

  Aktardığım konuya ilişkin tavsiye ve eleştirilere ihtiyacım var. Bu noktada yardımlarınızı istirham ediyorum.

  Sağlıcakla kalın.

  YanıtlaSil
 14. forumda cevapladık sanırım :) - mdx

  YanıtlaSil
 15. vsx-921 advanced mcacc devamlı flash yapıyor herhangi bir kumanda almıyor... nasıl düzeltebilirim bir fikriniz var mı

  YanıtlaSil
 16. Selamlar, çözemediğim bir problemim var. Anfi kaynaklı olduğuna karar verdiğim bir problem. Şimdiden yardımlarınızın için teşekkürler.
  3-4 ay önce İngiltere'den alınmış VSX-930 kullanıyorum.

  Başlangıçta sistemim şöyle idi ve sorunsuz kullanıyordum ;
  Giriş :
  HDMI1 Android box
  HDMI2 Digiturk Humax9504
  Çıkış :
  HDMI1 TV Panasonic PV50
  HDMI2 BenQ W1070 PRJ

  Sorun 1:İlk sorun projektör değiştirdiğimde çıktı, BenQ W2000 aldım. HDMI2 çıkışa eski prj yerine taktım.
  Görüntü alamadım, ses var ama gidip geliyor, göstergeler yanıp sönüyor.
  Farklı kablolar, farklı portlar cihazların sürümleri, çözünürlük/hz ayarları vs. halledemedim, prj tek başına sorunsuz olmasına rağmen anfi çıkışından görüntü+ses alamadım ve W2000'i iade ettim, eski projektörüme geri döndüm, sorunlar bitti. Her 2 çıkışda sağlam çalışıyor.

  Sorun 2:Bugün digiturk aboneliği yeniledim sagem dt plus gönderdiler, humax i alıp gittiler. Buyurun aynı probleme. Yine ses var görüntü yok. Farklı portlarda durum aynı, inputları değiştirdim aynı, dt üzerinde farklı çözünürlükler denedim aynı. Sagemi yazılım güncelledim aynı.
  Bazıları bu problemi yaşamışlar bir kısmı cihaz çözünürliği değiştirmiş, bir kısmı anfi üstünde scal'> pure alarak çözmüşler. Ben de hiç biri yaramadı.

  BenQ W2000'e boşuna kızmışım zamanında sıkıntı anfide, yada henüz bilemediğim bir ayarda.
  Önerebileceğiniz ne var ? 930 için son yazılım yüklü cihazda.
  Bu arada diğer kaynak seçtiğimde android box'u her 2 çıkışı sağlam, sorunsuz çalışıyor .

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tam anlamı ile bilemiyorum.. ama bir iki yorumum olacak. geçenlerde arkadaş android box aldı, 7 sene önce beraber aldığımız philips 8694 LCD tv ye bağladığında bir süre sonra ekran mavileşiyor dedi, onu sattı daha pahalısını aldı durum aynı. ama yeni nesil 1-2 yıllık tv lere taktığımda yapmıyor dedi. kısaca box ın görüntü çipi öyle veya böyle tv ile uyumsuz. sizin için ise aslında scla-pure işe yaraması lazım çünkü görüntü amfiden geçer gider eğer amfinin görüntü upscale-ykseltme özelliğini kullanmıyorsanız. bunu kapatın kesin. görüntü saf gitsin. kaynağa gelince ayarı 720p-1080p gibi ayarlayın, 1080i ayarlı ise vazgeçin. mümkünse kaynaktan hz ayarınıda oynayın.. belki 60 hz sıkıntı çıkarırsa ve imkan varsa 30, 25, 24 deneyin.. mdx

   Sil
  2. teşekkürler hepsini denemiştim, en son digicom servisi aradım, boşuna uğraşmayın bu model sagem digiturk ile uyumsuz hiç bir şekilde çalıştıramazsınız dediler bende cihazı değiştirdim şimdi sıkıntı yok.

   Sil